Oude Nicolaaskerk (foto: John Verbruggen)
Kunst en Cultuur

Oude St. Nicolaaskerk

Oudste renaissance gebouw
Oude St. Nicolaaskerk

Deze laat-gotische kerk is rond 1307 gebouwd en heeft een pseudo-basilikaal schip met een kooromgang. Begin 14e eeuw kreeg Gijsbrecht van Amstel, de eerste Heer van IJsselstein, van de bisschop toestemming, dichtbij zijn kasteel een kerk te bouwen. Deze kerk werd in 1310 gewijd aan Sint Nicolaas. De Sint Nicolaaskerk was naast het kasteel het belangrijkste gebouw van de stad.

Kerktoren
In ieder architectuurboek komt de kerktoren voor. De Italiaanse architect Allesandro Pasqualini bouwde deze in 1532 in opdracht van de baron van IJsselstein, Floris van Egmond. Deze was in Italië ondersteboven geraakt van al het moois wat hij daar zag.  Dit is het oudste en eerste renaissance bouwwerk van boven de Alpen. De baron maakt gelijk van de nood een deugd door aan de zijkant een kleine extra toren te laten bouwen met eigen opgang. Hier kon men in 5 ‘kerkers’ op water en brood worden gezet. En om dit kracht bij te zetten werd op de hoek van de kerk een stenen schandpaal gemetseld. Heel bijzonder is de spits die in 1924 is geplaatst naar ontwerp van de Amsterdamse School bouwmeester Michel de Klerk. 

Praalgraven en Van Vulpen orgel
Ook binnen in de kerk is veel moois te zien, zoals de praalgraven van Gijsbrecht van Amstel en zijn vrouw Bertha van Heukelom en van Aleida van Culemborg en het 23 stemmen tellend orgel, gebouwd door de Utrechter Van Vulpen. 

Open voor bezichtiging 
Iedere vrijdag is de kerk van 14.00 tot 16.00 uur geopend voor bezichting, bezinning, koffie/thee en een gesprek met de dominee.
Van april tot en met september is de kerk geopend op zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur.

Zomerorgelconcerten
In juli en augustus zijn er op zaterdagmiddag zomerorgelconcerten. Meer informatie over de eerstvolgende zomerconcerten en het programma vind je verder op deze pagina.

Middagje IJsselstein Half uurtje Bach
Elke eerste zaterdag van de maand van oktober tot en met juni kun je genieten van een half uurtje Bach. Een concert van stadsorganist Gerrit Christiaan de Gier in samenwerking met wisselende musici. 

Beklimming toren
Op Open Monumentendag kun je de toren van de kerk beklimmen en genieten van uniek uitzicht op de stad en regio.

Rondleiding
Belangstellenden kunnen op aanvraag met een gids van UIT in IJsselstein de kerk ook op andere dagen bezoeken (niet op zondag). Meer informatie via UIT in IJsselstein I Tourist Info.

Kerkdiensten
Iedere zondag worden twee kerkdiensten gehouden. De morgendienst begint om 10.00 uur en de avonddienst om 18.30 uur. 

Dit zijn onze contactgegevens

Orgelbespelingen op Open Monumentendag

12 september 2026

Op deze Open Monumentendag zijn er orgelbespelingen van een half uur door de organisten van de Oude St. Nicolaaskerk te IJsselstein:
- 14.00 uur Henk van Lingen
- 15.00 uur Martien van der Zwan
- 16.00 uur Simon Koolen

Middagje IJsselstein, half uurtje Bach

03 oktober 2026, 07 november 2026, 05 december 2026

Elke eerste zaterdag van de maand kun je van 15.30 tot 16.00 uur genieten van werken Johann Sebastian Bach (1685-1750) in de Oude Nicolaaskerk. Toegang vrij, collecte na afloop. Adres: Kronenburgplantsoen 2, IJsselstein. Aanvang 15.30 uur. Na afloop van het concert is er gelegenheid een kopje koffie/ thee te drinken in het koor van de kerk. Programma: 
Zaterdag 3 oktober 2026, Gerrit Christiaan de Gier (stadsorganist) en Evelien Hoogerbrugge-Dolman (fluit). 
Zaterdag 7 november 2026, Gerrit Christiaan de Gier (stadsorganist) en Blokfluitensemble "Doremimol".
Zaterdag 5 december 2026, Gerrit Christiaan de Gier (stadsorganist) en Christoffel Zuiddam (piano/orgel, o.a.4 handig orgelspel).
Voor meer informatie: www.vanvulpenorgel-ijsselstein.nl



Altijd wat te doen in IJsselstein

cultitijd-header-website-1200x380-pix-v2-01.jpg
CultiTijd in IJsselstein
Kom je ook dansen, zingen, muziek maken, kunst proeven en theater beleven?
Lees meer
pers-druktemakers2026.jpg
Tentoonstelling Druktemakers 2026
Een speelse en interactieve tentoonstelling waarin kinderen van alles kunnen zien, ontdekken, maken
Lees meer
takkenmuseum-maartenbel.jpg
Takkenmuseum
Bijzonder museum dat uitnodigt om met andere ogen naar de wereld om je heen te kijken.
Lees meer
header-galerie-de-boog-cultitijd.jpg
Kunstexpositie Galerie de Boog
Op zoek naar een bijzonder kunstwerk? Ontdek de collectie van Galerie de Boog in IJsselstein.
Lees meer
oude-nicolaaskerk-john-verbruggen-low-res-1.jpg
Open Monumentendag
Ontmoet historisch IJsselstein tijdens de landelijke Open Monumentendag(en).
Lees meer
Proef IJsselstein 2026
Zaterdag 19 september staat de binnenstad in het teken van proeven. Kom jij ook?
Lees meer
Binnenstad IJsselstein
Koopzondag
Elke laatste zondag van de maand gezellig winkelen in de sfeervolle en historische binnenstad.
Lees meer
fulco-s-friday-1.jpg
Fulco's Friday
Een muzikaal feestje in het Fulcotheater, speciaal voor jongeren.
Lees meer
groot-geschiedenisfeest-1-laura-nijenhuis-lr.jpg
Geschiedenisfeest
Duik in het verleden tijdens het jaarlijkse Geschiedenisfeest op diverse locaties in de binnenstad.
Lees meer
halloween-11.jpg
Halloween in de binnenstad
Een beetje griezelige, maar ook doodenge types dwalen door IJsselstein.
Lees meer
Volg ons op social media
Blij je te zien in IJsselstein